Aktuální informace z naší ordinace

 Naše ordinace vzhledem k nemožnosti zajistit v prostorách polikliniky bezpečné protiepidemické prostředí vůči ostatním návštěvníkům antigenní testy neprovádí.

Očkování proti COVID19, aktualizace 04.05.2021!!!

  Očkování našich registrovaných pojištěnců na COVID19 v naší ordinaci probíhalo v minimálním množství v průběhu března a začátku dubna dle dodávek vakcín Astra Zeneca. Očkovat další indikované skupiny nevíme kdy a zda vůbec začneme. Slibům o dodání vakcín už nevěříme. Je nám to líto, ale doporučujeme se všem, kdo mají o vakcinaci zájem, registrovat přes centrální registr do očkovacích center.

Možnost očkovat se mají i rizikoví pacienti mimo indikované věkové skupiny přes své lékaře v odborných ambulancích. Dle metodiky MZ má jejich očkování tento postup v evidenci a provedení. Od 24.3. funguje systém registrace do centrálního očkovacího systému s pomocí ambulantních specialistů, u kterých jsou chroničtí pacienti sledováni. Každý specialista dostal unikátní kód, který přiděluje svým pacientům, které v rámci seznamu diagnóz považuje za pro očkování vhodné. Pacient se pak přihlásí přes Centrální registrační systém MZ, kde zaškrtne "chronický pacient" a zadá kód. Do očkovacího centra si vezme s sebou zprávu z posledního vyšetření u lékaře, od něhož dostal kód. Jde o to, aby lékař v očkovacím centru měl o pacientovi všechny potřebné informace pro případ nějaké časné postvakcinační komplikace. Mimo to je toto i zpětná kontrola, že člověk, který přijde do očkovacího centra, je tím, jemuž byl vydán kód.

Pro úplnost doplním, že jednotlivé očkovací fáze a prioritizaci skupin osob k očkování stanovuje
Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 V ordinacích praktických lékařů se v současné době očkuje vakcínou od firmy AstraZeneca - VAXZEVRIA.

(V naší republice je schválena pro všechny věkové kategorie od 18 let. U starší populace dle dostupných informací může být o něco méně účinnější než Pfizer (jedná se o rozdíl v řádu několika procent), ale minimálně (uvádí se až ve 100%) by měla zabránit těžkému průběhu COVID19 s hospitalizací. Oproti Pfizeru naopak méně zasahuje do imunity a celkově se jedná o tradiční vakcínu).

Jedná se o dvě dávky, druhá dávka je za 8-13 týdnů. Kdo dostane první dávku, má garantovanou dávku druhou. Další možností má být očkování vakcínou JANNSEN od firmy Johnson & Johnson. Očkuje se pouze jedna dávka a ochrana nastupuje zhruba po 14 dnech. Vakcína je to vektorová, tedy obdobná jako VAXZEVRIA. V dubnu by se mělo dostat pouze na 768 ordinací, praktických lékařů jsou ale tisíce...Nemluvím zde ani o objednávkovém systému, kdy byla možnost si předobjednat na každou ordinaci pouze 50 dávek a to v soutěži ,,kdo rychleji zaregistruje, ten dostane dříve", při čemž čas registrace distributor nezveřejnil, aby systém nezkolaboval...Má osobní zkušenost: na stránky jsem se připojil po půlnoci v den spuštění objednávek-nic, PC běžel celou noc -nic, ráno 6hod stále nic, po příjezdu do ordinace jsem vyřídil neodkladné telefonáty, připojil se v 7:20 a objednávky již spuštěny... Následně jsem dostal email, že máme čekat, že další email ohledně vakcín JANNSEN dostaneme během května... soutěž jsme tedy pravděpodobně nevyhráli a tím pádem bohužel ani naši pacienti.

V očkovacích centrech probíhá většinou očkování vakcínou BionTech Pfizer nebo Moderna.

  Kdo se již stihl naočkovat v očkovacím centru - prosím sdělte nám tuto skutečnost. (pokud jste již nesdělili). Sledujte média, sledujte prohlášení MZ, sledujte naše stránky. Jakmile budeme mít nějaké nové informace k očkování, ihned je zveřejníme. Ne vždy jsou v mediálním sektoru uváděny pravdivé informace, proto na naše stránky nezapomínejte. Situace se může během týdnů, možná měsíců změnit a my budeme moci očkovat naše pacienty dle jejich přání.

Celkově musíme říci, že jsme se sestřičkou zklamaní organizací a průběhem očkování. I přes snahu očkovat naše pacienty nám to stále není umožněno. Věnujeme tomu opravdu hodně času (sms, telefonáty, emaily, četné dotazy, urgence dodávek, konzultace s koordinátorem očkování, neustálé změny, nyní nově ,,trapná" registrace na vakcínu JANNSEN atd). A toho času moc nemáme, hlavní část dne nám zabere léčba a koordinace nemocných a karanténních pacientů při onemocnění COVID19. V tuto chvíli musíme bohužel doporučovat k očkovaní registraci přes centrální rezervační systém. Dostupnost vakcín a odhad termínu očkování v jednotlivých očkovacích centrech můžete zjistit na webové strance https://ockovani.opendatalab.cz/ . Vzhledem k tomu, že systém je nastaven tak, že kdo dostane vakcíny Vaxzevria od firmy Astra Zeneca nedostane vakcíny JANSSEN od firmy Johnson & Johnson, se nyní před prázdninami soustředíme na objednávku jednorázových vakcín JANSSEN. Doufáme tedy, že nějaké množství budeme postupně dostávat a budeme Vás schopni naočkovat a vystavit Vám certifikát ještě do léta. Druhé dávky vakcíny Vaxzevria jsou nám garantovány a vakcinace proběhne v naší ordinaci v domluvených termínech.                               

MUDr. Štěpán Mentberger 

 

Sledujte prosím informace o možnosti nákazy koronavirem !!!!!!

Rádi bychom oddělili akutně nemocné od ostatních. Proto prosíme akutní nemocné ( bez podezření na nákazu Covid19), aby navštěvovali naši ordinaci v prvních 3. hodinách, ve zbylém čase bychom pak řešili další neodkladné záležitosti( předoperační vyšetření, vyšetření těhotných, potvrzení ). V případě nejasností, volejte.

 Mnoho věcí se dá řešit přes email nebo telefon, pro lepší dostupnost a možnost sms byla zřízena mobilní linka naší ordinace fungující v klasické ordinační hodiny - 602 463 483 !

  Naši pacienti s možnou nákazou koronavirem ( stejně tak pacienti v karanténě)- v žádném případě nenavštíví ambulanci lékaře ani jiné zdravotnické zařízení, ale jako první kontaktují naši ordinaci telefonicky nebo emailem, až poté event. linku 112 nebo linku 1212 nebo hygienickou stanici  s následným řešením dané situace!!!  Pokud je stav závažný nebo dojde v průběhu léčby k akutnímu zhoršení, volejte linku RZP - 155!!! Pokud bude podezření vzhledem ke zdravotnímu stavu pacienta na nákazu COVID-19, vystavíme elektronickou žádanku na výtěr z nosu metodou PCR . Ta bude ihned po vystavení odeslána do centrálního uložiště, pacient pak může na jakékoliv odběrové místo v republice a příslušný personál odběrového místa si žádanku z uložiště stáhne na základě kontroly občanského průkazu a kartičky pojištěnce a provede odběr na COVID-19. Zároveň bude-li třeba vystavíme elektronickou pracovní neschopnost bez nutnosti osobní navštěvy naší ordinace.

 

Žádáme naše pacienty, aby z preventivních důvodů zatím stále minimalizovali návštěvu naší ordinace a čekárny. Sami se tím vystavují nebezpečí nákazy. Chronické léky budeme vystavovat pomocí eReceptu na email nebo mobilní telefon na vyžádání( nejlépe emailem- Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) do 24 hodin.

Děkujeme za pochopení

Sledujte webové stránky ministerstva zdravotnictví, ministerstva vnitra a zahraničí, kde najdete aktuální informace.

 

Očkujeme proti pneumokokům osoby starší 65 let plně hrazenou vakcínou PREVENAR 13 bez nutnosti přeočkování

 Vakcína je od distributora k dispozici, zájemci se mohou dostavit do ordinace k očkování, další vakcíny pak budou objednány dle poptávky pacientů.

Možnost výběru ze dvou vakcín( jak bylo dříve)  není, vakcína PNEUMO 23 již není k dispozici. Na úhradu PREVENARU 13 mají nárok pacienti v minulosti neočkovaní hrazenou vakcínou Pneumo 23

 Očkujeme též osoby mladší 65.let- vakcína pak není hrazena pojišťovnami, cena v tuto chvíli 1500,- Kč.